loading...

پایگاه قرآنی-فرهنگی دارالقرآن

اخبار قرآنی

امین جوانمرد بازدید : 1521 پنجشنبه 19 تير 1393 نظرات (0)

با سلام و ضمن عرض قبولی طاعات و عبادات شما بزرگواران؛ در این ساعت از پایگاه قرآنی دارالقرآن ، درسنامه آموزش کامل تجوید قرآن کریم را برایتان آماده کره ایم که امیدواریم مورد استفاده شما قرار گیرد. این جزوه آموزشی شامل 16 درسنامه می باشد که توسط حوزه علوم اسلامی دانشگاهیان زیر نظر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری تهیه و تدوین شده است و گردآوری و ایجاد فایل های پی دی اف توسط پایگاه قرآنی دارالقرآن انجام گرفته است. قرار دادن این فایل در سایت های دیگر با ذکر منبع( پایگاه قرآنی دارالقرآن) بلامانع می باشد.

امین جوانمرد بازدید : 1311 سه شنبه 26 آذر 1392 نظرات (0)

kahf

سه نوع عقل داریم: 1) عقل عوام که مسائل واقعی را سخت قبول دارند مثلاً می‌گویند دیوار موش دارد و موش هم گوش دارد پس دیوار گوش دارد. 2) عقل فیلسوفان و حکما که مسائل واقعی را می‌بینند ولی همه جانبه نمی‌بینند، یک سری حقایق را می‌بینند ولی همه‌ی حقایق را نمی‌بینند، آینده و سنت خدا را نمی‌بینند، فقط می‌فهمند که خدا هست. 3) عقل قرآنی یعنی از طریق قرآن که قرآن مربوط به صاحب کل جهان هست، کل جهان را می‌شود شناخت و از طریق قرآن و عقل قرآنی می-شود همه‌ی جهان را کشف کرد. ما اگر به قرآن متوسل نشویم دچار وهم می‌شویم. وهم یعنی کشف چیزهایی که چیز نیست، دروغ را راست انگاشتن.
استاد مطالب را از طریق المیزان بیان می‌کنند. سوره‌ی کهف هیجدهمین سوره‌ی قرآن و مکی است و صد و ده آیه دارد.
به نام خداوند بخشنده ی مهربان
1) الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذي أَنْزَلَ عَلى‏ عَبْدِهِ الْکِتابَ وَ لَمْ يَجْعَلْ لَهُ عِوَجاً.
(همه‌ی ستایش‌ها ویژه‌ی خداست که این کتاب را بر بنده‌اش نازل کرد و برای آن هیچ گونه انحراف و کژی راه نداد.) خداوند وحی را بر قلب پیغمبر نازل می‌کند. الحمدلِلّه، آدم‌ها می‌دانید که همه‌ی خوبی‌ها به خدا بر می‌گردد، خدا می‌گوید منطقی فکر کن و بـدان‌که همه‌ی خوبـی‌ها به حق بر‌می‌گردد. شما زمانی عاقل هستید که مطالب را به اصل برگردانید. حال این الله، خدایی است که اَنزَل علی عبدهِ الکتب، برای بنده‌اش کتاب نازل کرده است، مقام قلب پیامبر، مقام انسانی است که حقایق به صورت معنوی و لفظی به او می‌رسد. مقام پیامبر مقام نور کل است که حقایق غیبی را از حق و الفاظ غیبی را از جبرئیل می‌گیرد. و لَم یجعل لَهُ عِوَجا. هیچ عِوَج و انحرافی در آن قرار داده نشده. برای قرآن خصوصیاتی در اینجا ذکر شده است.
2) قَيِّماً لِيُنْذِرَ بَأْساً شَديداً مِنْ لَدُنْهُ وَ يُبَشِّرَ الْمُؤْمِنينَ الَّذينَ يَعْمَلُونَ الصَّالِحاتِ أَنَّ لَهُمْ أَجْراً حَسَناً.
الف) لم یَجعل لَه عوجا: یعنی هرچه در آن دقت می‌کنی ، بیشتر به عظمت آن پی می‌بری، هیچ انحرافی ندارد.
ب) قَیِّما، قیّم است، یعنی مصلحت شما را تامین می‌کند، کتاب قیّم کتابی است که مشتمل بر معانی قیّم است. قرآن قیّم است یعنی دین قیّم است، کسی قوانین بشر را غیر از خالق بشر نمی‌داند، فقط علت تامه معلول را می‌شناسد ، فقط برنامه‌ی خدا می تواند بشر را تامین کند.
ج) لِّینذِرَ باسا شدیدا مِّن لَدُنهُ: قرآن آمده تا بترساند از عذاب شدید، قرآن آمده تا بگوید اگر جز این راه را بــروید نابــود می‌شوید، بشر هرچه ضربه می‌خورد از این است که بینش قرآنی ندارد.
د) و يُبَشِّرَ الْمُؤْمِنينَ الَّذينَ يَعْمَلُونَ الصَّالِحاتِ: و بشارت می‌دهد به مومنین، مومنینی که عمل صالح انجام می‌دهند.

***متن کامل در ادامه مطلب***

امین جوانمرد بازدید : 1067 شنبه 02 شهريور 1392 نظرات (0)

با همسرم چگونه رفتار کنم؟ برای رسیدن به یک زندگی آرام و توام با خوشبختی چه باید بکنم؟ کدام رفتارها را باید از زندگی ام حذف کنم؟ همسرم از من چه می خواهد؟

شاید این ها سوالاتی باشد که بسیاری از افراد در اقشار و سنین مختلف، به دنبال پاسخگویی به آن باشند. به طور کلی به نظر می رسد در حال حاضر در زندگی اغلب جوانانی که در ابتدای یک زندگی مشترک قرار دارند و حتی جوانانی که چند سالی از زندگی مشترکشان می گذرد، مشکلاتی وجود دارد که گه گاه به معضلی حل نشدنی تبدیل می شود که متاسفانه برخی از این مشکلات به طلاق منجر می شود. گویا مشکل اساسی در عدم شناخت خویش است. اگر خود را بشناسیم و بدانیم که چه هدفی را در زندگی دنبال می کنیم، به گونه ای دیگر زندگی می کنیم و انتظارات و توقعاتمان را تغییر می دهیم. اگر حضور خداوند متعال را به طور دائمی بر لحظه لحظه زندگی مان باور داشته باشیم، نگرش ما به زندگی تغییر خواهد کرد. اگر باور داشته باشیم که درس زندگی و خوشبختی در کلام بندگان آسمانی خداوند است، هیچگاه درمانده و مستاصل نخواهیم شد.

همانطور که به ما اینطور گفته اند:
"حق همسرت این است که بدانی، خداوند او را مایه ی آرامش و انس تو قرار داده است. پس بدان که این نعمتی است که پروردگار متعال به مناسبت آن، بر تو منت نهاده است. باید او را گرامی داشته و نسبت به وی مدارا کنی. اگرچه حق تو بر او واجب تر است، مسلما او نیز بر تو حق ترحم و دلسوزی دارد؛ زیرا که او در حصار خانه ی تو است. باید او را اطعام کنی و بپوشانی و هرگاه از روی نادانی مرتکب خطایی شد او را مورد بخشش قرار دهی.(رساله حقوقی امام سجاد علیه السلام ."حق همسر")


با همسرم چطور رفتار کنم؟
آنچه که چگونگی رفتار هر خانمی با همسرش را شکل می دهد، می تواند تحت تاثیر سه نوع نگرش باشد:
نگرش به زندگی ; نگرش به ازدواج ; نگرش به همسر


نگرش به زندگی
در این رابطه باید به این نکته توجه داشت که به راستی نگرش هر یک از ما نسبت به زندگی به چه صورت است؟ برخی از افراد به طور کلی نسبت به زندگی دید خوبی ندارند و طبیعتا این افراد دائما به نواقص، مشکلات و کاستی ها توجه دارند. به این ترتیب چنین افرادی در زندگی مشترک نسبت به همسر خود هم بدبین می شوند و این نگرش لطمه بزرگی را به ارتباط میان زوجین، وارد می کند. بهترین نگرش نسبت به زندگی نگرشی است که متاثر از عقل و تدبیر باشد. انسان عاقل می داند که نگاه کردن به نیمه پر لیوان، بهتر از آن است که دائما به نیمه خالی یک لیوان چشم داشته باشیم.
اگر انتخاب همسر، محصول تعقل، اندیشه و هدفی متعالی برای ماست، می توانیم زمینه ی تفاهم، رامش و کمال خویشتن را به وجود بیاوریم


نگرش به ازدواج
در رابطه با نحوه نگرش افراد به ازدواج، نکات زیادی وجود دارد که به نظر می رسد از دلایل اصلی بروز مشکلات بعد از ازدواج برای عده زیادی از افراد است. بسیاری از جوانان به دلیل نگرش نادرستی که نسبت به ازدواج دارند، دچار مشکلات متعددی می شوند. چرا که این دسته از افراد، در دوران قبل از ازدواج در مورد زندگی مشترک و مرد زندگی خویش، رویاها و خیالاتی دارند که شباهت چندانی به واقعیت ندارد. عده ای هم ازدواج را تنها در پوشیدن لباس سفید و مراسم عروسی و تشریفات باشکوهی که برایشان فراهم می شود، خلاصه می کنند تا اینکه طرز تفکر شریک زندگی شان به چه صورت باشد. به این ترتیب به دلیل وجود نگرشی غلط درباره ازدواج و عدم تطابق این نگرش با واقعیت های زندگی، دچار مشکل می شوند. آنچه مهم است اینکه قبل از ازدواج به طور جدی به این موضوع بیندیشیم که تشکیل خانواده در تفکر ما چه جایگاهی دارد؟ آیا نسبت به این امر اعتقاد قلبی داریم و یا به عنوان سرگرمی به آن می نگریم؟

اگر انتخاب همسر، محصول تعقل، اندیشه و هدفی متعالی برای ماست، می توانیم زمینه ی تفاهم، آرامش و کمال خویشتن را به وجود بیاوریم

نگرش به همسر
نگرش نسبت به همسر نیز به نوعی با توضیحات بالا شباهت دارد. این موضوع مهم است که هر کس نسبت به شریک زندگی خود، چه جایگاه و منزلتی را در ذهن دارد.
طبق آیه ی 187 سوره بقره، همسر به عنوان لباسی برای انسان و انسان نیز به عنوان لباسی برای همسرش توصیف شده است. این عبارت را به نوعی می توان اینطور معنا کرد که لباس به انسان، زینت، آراستگی و وقار خاصی را می بخشد. به این ترتیب همسر خوب و ایده آل کسی است که وقتی در کنار شریک زندگی اش قرار می گیرد، موجبات آبرو، عزت، سربلندی و افتخار او را فراهم اورد.


به نظر می رسد هر کسی در خلوت خویش می تواند در این رابطه قضاوتی نسبت به خود داشته باشد که به راستی تا چه میزانی موجب عزت و ارزشمندی همسر خویش است.

در روزگاری که بشر، نسبت به زندگی مادی خویش دچار نوعی احساس سرخوردگی و افسردگی است، به نظر می رسد که بیش از هر زمان دیگری، نیازمند آرامش روحی و روانی است تا بتواند اوقاتی را با آرامش واقعی و به دور از تنش سپری کند تا نیرویی دوباره را برای مبارزه ای نو، آغاز کند. پس آنچه مهم است اینکه توانایی یک خانم به حدی باشد که بتواند محیط خانواده و نحوه برخورد با همسر خویش را، طوری قرار دهد که موجبات آرامش همسرش را فراهم سازد.


در کوران سخت و بی رحمانه زندگی که آدمیان در پی یافتن روزنه ای به عالم معنی و آرامش می باشند، کلام امید بخش و چهره ی الهام دهنده ی همسری شایسته و عاقل، می تواند غبار را از چهره و قلب آدمی برگیرد و ارامشی عمیق را بر وجود او مستولی گرداند.(1)


منبع: سایت شبکه قرآن و معارف سیما

پی نوشت: کتاب"زن اگر اینگونه می بود" نوشته راضیه محمد زاده

امین جوانمرد بازدید : 984 شنبه 02 شهريور 1392 نظرات (0)

قرآن

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه قرآن و معارف سیما حجت‌الاسلام والمسلمین دهنوی، مشاور خانواده و امور مذهبی، 30 مردادماه در همایش خانواده با موضوع «نوجوان و چالش‌ها» كه در مصلی شهرستان رشت برگزار شد با تصریح بر اینكه جوانان و نوجوانان در معرض انحرافات و آسیب‌های جامعه امروز قرار دارند، راهكارهای جلوگیری از ابتلاء جوانان و نوجوانان به این آسیب‌ها را برشمرد و اظهار كرد: زوج‌های جوانی كه دوست دارند در آینده صاحب فرزندان صالح شوند، ابتدا باید به خودسازی پرداخته باشند و در ایمان و عقیده با هم هماهنگ باشند، زیرا اختلاف در عقاید والدین به فرزندان آسیب می‌زند و مانع از تربیت صحیح آنان می‌گردد.

 لقمه حرام و شبهه‌ناك یكی از عوامل مهم در آسیب‌های اجتماعی است

 وی با اشاره به اینكه لقمه حرام و شبهه‌ناك یكی از عوامل مهم در آسیب‌های اجتماعی است، افزود: كودكی كه در شكم مادر است و هنوز به دنیا نیامده تحت تاثیر لقمه حرام قرار دارد و در آینده اثرات مخرب آن در نوجوان و جوان بروز و ظهور پیدا می‌كند؛ باید مراقب باشیم كه فرزندانمان از چیزهای حلال ارتزاق كنند تا در برابر آسیب‌های اجتماعی مصون بمانند.

 حجت‌الاسلام دهنوی پرخاشگری و ناآرامی مادران در دوران بارداری را موجب ایجاد اختلالات عصبی و حالات پرخاشگرانه فرزند در دوران نوجوانی و جوانی دانست و گفت: نوجوانی كه از آرامش بی‌بهره است در محیط اجتماعی و در برخورد با افراد با كوچك‌ترین اختلافی عصبی شده و فرو می‌پاشد؛ لذا بانوان در دوران بارداری سعی كنند با كنترل هیجانات عصبی و پرخاشگرانه، زمینه آرامش آینده فرزند خود را فراهم كنند.

 این كارشناس دینی روش الگویی را بهترین روش تربیتی برای فرزندان خواند و متذكر شد: فرزندان دارای سه ویژگی همانندسازی، الگوپذیری و تقلیدكردن هستند؛ اگر والدین سلامت نفس داشته و اهل گناه و خطا نباشند، می‌توانند الگوهای عملی خوبی برای فرزندان خود شده و به این ترتیب آینده و سلامت روانی آنان را تامین كنند.

 خانواده به عنوان مهمترین نهاد اجتماعی باید محیطی سرشار از محبت، دوستی و صمیمیت باشد

 وی با بیان اینكه خانواده به عنوان مهمترین نهاد اجتماعی باید محیطی سرشار از محبت، دوستی و صمیمیت باشد، بر لزوم ایجاد فضای معنوی و دینی در خانه‌ها تاكید كرد و یادآور شد: اگر فرزندان تحت تاثیر فضای معنوی خانواده قرار بگیرند، در محیط‌های اجتماعی نادرست دست از ارزش‌هایشان برنمی‌دارند و خود را حفظ می‌كنند و به دام شیاطین گرفتار نمی‌شوند؛ وجود آیات قرآن و اسامی اولیاء الهی در خانه اثر وضعی دارد و باعث بالابردن معنویت روح و روان می‌شود.

 حجت‌الاسلام دهنوی با بیان اینكه فضای آرام خانه عامل پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی بر نوجوانان و جوانان است و تنش و نزاع بین والدین، فرزندان را به سمت انحرافات اخلاقی می‌كشاند، ادامه داد: براساس آمار بدست آمده، اكثر جرائم، جنایات و بزهكاری‌ها توسط كسانی صورت می‌گیرد كه پدر و مادر آنان طلاق گرفته‌اند و این گونه باعث نابودی فرزندان خود شده‌اند؛ استرس، اضطراب و التهاب در محیط خانواده یكی از علل جدی خودارضایی نوجوانان و جوانان است، زیرا آنان با این كار سعی می‌كنند از استرس خود بكاهند و احساس آرامش می‌كنند.

 وی بی‌محبتی‌های والدین را عامل جدی دیگر در بحث آسیب‌های اجتماعی دانست و عنوان كرد: نیار به جنس مخالف فطری و غریزی است و اگر این نیاز توسط مهربانی و محبت پدر نسبت به دختر و مادر نسبت به پسر رفع شود باعث می‌شود كه دختر یا پسر به سمت نامحرم نروند و از آسیب‌های اجتماعی جنس مخالف در امان باشند و خود را از انحرافات اخلاقی دور نگه دارند؛ همچنین توجه مادر به دختر و پدر به پسر از ایجاد اختلال شیدایی(عشق به جنس موافق) در فرزندان جلوگیری می‌كند.

 جلوه‌های فناوری‌های روز از جمله ماهواره، اینترنت و تلفن همراه زمینه‌ساز بروز آسیب‌های اجتماعی در نوجوانان و جوانان است

 حجت‌الاسلام دهنوی ابزارها و جلوه‌های فناوری‌های روز از جمله ماهواره، اینترنت، تلفن همراه و... را زمینه‌ساز بروز آسیب‌های اجتماعی در نوجوانان و جوانان دانست و بر لزوم فرهنگ‌سازی استفاده از این ابزار تاكید و خاطرنشان كرد: باید با مدیریت صحیح، فرهنگ بهره‌مندی درست از این فناوری‌ها را به فرزندان آموزش دهیم و اجازه ندهیم نوجوانان و جوانان به انحراف كشیده شوند.

 مشاور خانواده بلوغ زودرس را از آفات و آسیب‌های امروز جامعه خواند و گفت: رفت‌ و آمد به محیط‌های گناه‌آلوده و تحریك‌كننده جنسی دلیل ایجاد چنین آفاتی است؛ حضور نوجوانان و جوانان در محافل مذهبی و دینی راهكار حل این آسیب اخلاقی است؛ البته والدین باید توجه داشته باشند كه روی رفتارهای دینی فرزندان خود سخت‌گیری نكنند.


منبع: سایت شبکه قرآن و معارف سیما

خادم القرآن بازدید : 1435 شنبه 26 اسفند 1391 نظرات (199)

جسدی که معجزه ای از قرآن را اثبات کرد – عکس

 

به گزارش اروم نیوز ،  رئیس این گروه تحقیق و ترمیم حسد یکی از بزرگترین دانشمندان فرانسه به نام پروفسور موریس بوکای بود، او بر خلاف سایرین که قصد ترمیم جسد داشتند، در صدد کشف راز و چگونگی مرگ این فرعون بود.

ادامه مطلب را مطالعه بفرمایید

خادم القرآن بازدید : 1370 شنبه 21 بهمن 1391 نظرات (0)


علی امينی با 10 سال سن هم‌اكنون كل قرآن كريم را حفظ است و عامل موفقيت خود را توكل به خداوند و تشويق پدر و مادرش می‌داند؛ وی قرار است در مراسم اختتاميه جشنواره‌های قرآنی آيات به عنوان يك پديده قرآنی مورد تجليل قرار گيرد.


اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • ساعت
  ساعت فلش مذهبی
  آمار سایت
 • کل مطالب : 901
 • کل نظرات : 413
 • افراد آنلاین : 4
 • تعداد اعضا : 3301
 • آی پی امروز : 126
 • آی پی دیروز : 133
 • بازدید امروز : 382
 • باردید دیروز : 432
 • گوگل امروز : 6
 • گوگل دیروز : 12
 • بازدید هفته : 4,997
 • بازدید ماه : 17,743
 • بازدید سال : 212,318
 • بازدید کلی : 5,328,349
 • آمار به روایت وبگذر